Pevná vůle

 

pevna-vule-m.jpg

Mnoho mých nově příchozích klientů mi říká, že nemají pevnou vůli dodržet to, co si předsevzali. V minulosti už se k něčemu rozhodli se, udělali třeba i první kroky, ale stejně to nedokázali uskutečnit až do konce. Říkají, že nemají pevnou vůli.

Jak je možné, že někomu to funguje a jinému ne?

Všichni máme svobodnou vůli se rozhodovat. V životě procházíme situacemi, ve kterých jsme vystaveni možnosti volby. Stojíme na rozcestí a musíme se rozhodnout, jestli půjdeme doprava, doleva, nebo rovně. Rozhodujeme se prakticky v každém okamžiku, neustále.

Když máme pevnou vůli, dokážeme si „poručit“, když chceme něco začít dělat jinak. Mít stále pozornost na tom, pro co jsem se rozhodl a dělat to, ať už se mi v dané situaci líbí nebo ne. Chtě nechtě. Pokud se rozhodnu přestat kouřit a nevzpomenu si na to v situaci, kdy mi někdo nabídne další cigaretu, jsem zase na začátku.

Pevná vůle funguje těm, kteří mají schopnost udržet si pozornost na tom, k čemu se rozhodli. Kteří jsou pozorní. Je to síla, která nám dává „tah na branku“. Víme, kam směřujeme a nemůže nás v tom nic zastavit. A je třeba se oprostit od toho, co po nás chtějí druzí lidé, neohlížet se na to, jak mě chtějí vidět oni, ale mít neustále na paměti, co chci já. To totiž není žádné sobectví.

Pro vycvičení pevné vůle nám pomůže řád nebo pevný režim.

Kdo má pevnou vůli, ten se ke svým cílům blíží ohromnou rychlostí. A naopak, kdo pevnou vůli nemá, ten se k nim nepropracuje třeba nikdy.       

Jakousi „externí pevnou vůlí“ se Vám může na určitý čas stát kouč. Už jen tím, že jste se rozhodli do koučování  investovat svůj čas a peníze, si můžete pevný řád vybudovat. Zpočátku bude stačit i to, že víte, že např. ve čtvrtek máte s koučem další schůzku a „donutí“ Vás to začít dělat to, k čemu jste se na poslední schůzce zavázali. A pokud budete opravdu chtít, stane se to součástí Vašeho života už nastálo. 

Můj styl práce

Markéta Raková

Postupuji tak, aby bylo vše zcela na míru každému klientovi. Přizpůsobeno právě jeho osobnosti, situaci, životním cílům. Klientům pomáhám nalézt nejlepší řešení rychleji, objevit nové nápady a naplánovat zcela konkrétní kroky, přejít od přemýšlení k činům. Cesta k tomu, co chcete, je tak mnohem rychlejší a snazší. 

čtěte více