Sebevědomí

sebevedomi-m.jpg  

Často narazím s klienty na to, že za problémy v podnikání nebo ve vztazích s lidmi může vlastně jejich nedostatečná sebedůvěra. Může se to projevovat různými způsoby:

- neumí si říct o odpovídající ocenění své práce

- těžko se seznamují s novými lidmi, mají problém najít si nového partnera

- dělají často práci pod „svou úroveň“

- mají pocit nedostatečnosti, úzkosti a obav z budoucnosti

- neříkají to, co si myslí, nebo co chtějí a pak jsou nespokojení, protože jim jejich nevyslovená přání nikdo nesplnil

- těžko se jednoznačně rozhodují a tak stojí na místě nebo jim vše déle trvá

Dobrá zpráva je, že to tak nemusí být navždy a lze to změnit.

Cílem je být zdravě sebevědomý člověk - tedy takový, který je optimistický, věří svým schopnostem, je vytrvalý a schopný jednat. Je sebe-vědomý, tedy vědomý si sebe sama, svých schopností a potřeb. A podle toho se i chová.

Zvyšování sebevědomí je obvykle běh na delší trať, který vyžaduje trpělivost. Krůček po krůčku měníme myšlení, názor na sebe, pochybnosti.

Chcete zjistit, jak jste na tom se sebedůvěrou právě teď? Vezměte si papír a tužku (nebo si sedněte k počítači) a pište, co se vám v životě všechno povedlo. Jak je ten seznam dlouhý? Popsali jste papír nebo dva bez delší přestávky? A pokud ne, netrapte se. Prostě si ten seznam ještě jednou pomalu přečtěte a dejte si za to všechno uznání. Upřímně se pochvalte.

Pokračujte v pochvalách třeba každý den. Večer najděte tři věci, které se Vám dnes podařily, a zasloužíte si za ně pochvalu. Může to být cokoliv. A pochvalte se. Třeba tak, že si řeknete „Jsem dobrý. / Jsem dobrá.“

To bývají obvykle první cvičení, která na zvýšení sebedůvěry doporučuji. A pro další si přijďte na sezení. Mohu Vám sestavit celý „tréninkový plán“ na to, jak svou sebedůvěru posilovat.

Můj styl práce

Markéta Raková

Postupuji tak, aby bylo vše zcela na míru každému klientovi. Přizpůsobeno právě jeho osobnosti, situaci, životním cílům. Klientům pomáhám nalézt nejlepší řešení rychleji, objevit nové nápady a naplánovat zcela konkrétní kroky, přejít od přemýšlení k činům. Cesta k tomu, co chcete, je tak mnohem rychlejší a snazší. 

čtěte více